Dla kogo kasy fiskalne online obowiązkowe od 1.01.2021?

Od 1 stycznia 2021 r. rejestrację sprzedaży na kasach fiskalnych online będą musiały prowadzić firmy:

a) świadczące stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne;
b) świadczące usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania – hotele, pensjonaty itp.;
c) zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych.

Kasy fiskalne online to nowa kategoria urządzeń fiskalnych. Przesyłają dane o prowadzonej sprzedaży do systemu zwanego Centralnym Rejestrem Kas, który jest prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Rejestr ten (zwany również Repozytorium) gromadzi szereg danych m. in.: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia, które wystąpiły podczas używania kasy, w tym informacje o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych. Użytkownik kasy online musi zapewnić urządzeniu dostęp do sieci Internet, aby mogło ono łączyć się z Repozytorium. Obsługa urządzeń online jest taka sama, jak tradycyjnych kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

Jakie są zalety kasy fiskalnej online?

  • Nie składa się w urzędzie skarbowym zgłoszenia kasy w celu uzyskania numeru ewidencyjnego – kasa uzyskuje ten numer automatycznie przy pierwszym połączeniu z Repozytorium.
  • Nie trzeba drukować raportów dobowych – wystarczy, że zapisze się je w pamięci kasy w formie elektronicznej.
  • Bezpieczeństwo danych zapisanych na nośniku – kopie dokumentów fiskalnych są zapisywane w pamięci stanowiącej integralną część kasy i wysyłane do Repozytorium.

Ulga na zakup kasy

Wysokość ulgi na zakup kasy nie zmieniła się  – jest to 90% ceny jej zakupu, ale nie więcej niż 700 zł.

Z ulgi może skorzystać przedsiębiorca, dla którego jest to pierwszy zakup kasy jak również przedsiębiorca, na którego został nałożony obowiązek wymiany tradycyjnej kasy fiskalnej na kasę fiskalną online, niezależnie od tego, czy już wcześniej skorzystał z takiej ulgi.

Udzieloną ulgę na zakup kasy fiskalnej można stracić jeżeli zakończy się prowadzenie działalności w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży, ale także w sytuacji, gdy zostanie zaniedbany obowiązek przeprowadzenia okresowego przeglądu technicznego.

Czy musisz być właścicielem kasy?

Kasa fiskalna nie musi być Twoją własnością. Możesz wziąć ją w używanie na podstawie pisemnej umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej z podmiotem, który udostępnia usługę oddania kasy fiskalnej online w czasowe używanie.