Nowe ulgi podatkowe związane z pandemią koronawirusa

Darowizna na cele walki z COVID-19

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy przekazali darowiznę pieniężną lub niepieniężną na rzecz następujących podmiotów:

  • podmioty wykonujące działalność leczniczą,
  • Agencja Rezerw Materiałowych,
  • Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych,
  • domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodki wsparcia, rodzinne domy pomocy oraz domy pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  • Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

W przypadku darowizny przekazanej:

  • do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny;
  • w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny;
  • od 1 czerwca 2020 r. do 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny;
  • od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny.

Darowizna tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe

Z tej ulgi skorzystać mogą podatnicy, którzy przekazali w formie darowizny komputery przenośne (laptopy lub tablety) na rzecz organów prowadzących jednostki oświatowe lub innym jednostkom, celem dalszego nieodpłatnego przekazania tym organom lub placówkom.

W przypadku darowizny przekazanej:

  • do dnia 30 kwietnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny;
  • w maju 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny;
  • od 1 czerwca 2020 r. do 30 września 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca wartości darowizny;
  • od 1 października 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny.

Ulga dla ozdrowieńców

Osoby, które przeszły COVID-19 (ozdrowieńcy) i oddały osocze, żeby ratować innych chorych mają prawo do ulgi dla krwiodawców.

Ulga przysługuje w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi i litrów oddanego osocza. Za oddanie osocza przysługuje stawka rekompensaty w wysokości 130 zł za 1 litr. Maksymalnie w ciągu roku można oddać 25 l osocza.

Odliczyć można wartość faktycznie dokonanej darowizny – nie więcej jednak niż kwotę stanowiącą 6 proc. dochodu/przychodu darczyńcy. Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe.

Wartość darowizny, czyli oddanego osocza należy udokumentować w jednostce, która zajmuje się pobieraniem krwi. W takim zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanego osocza.

Odliczenie straty wstecznej

Podatnicy którzy ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50% od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności (przychody łączne to suma przychodów z działalności gospodarczej opodatkowane według skali podatkowej, liniowo oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) – mogą jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty, nie więcej jednak niż o kwotę 5 000 000 zł, odpowiednio dochód lub przychód uzyskany w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej – odliczenia tej straty dokonać należy korygując PIT za 2019 r.

Przeciwdziałanie COVID-19 a ulga B+R oraz IP Box

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0), do treści ustaw o podatkach dochodowych zostały dodane przepisy, umożliwiające wcześniejsze uwzględnienie kosztów kwalifikowanych w rozliczeniach podatkowych przedsiębiorstw (ulga B+R) oraz wcześniejsze stosowanie stawki podatku w wysokości 5% (IP BOX).

Zgodnie z ich treścią, koszty kwalifikowane ponoszone w 2020 r. na działalność badawczo-rozwojową, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, podatnicy mogą również odliczyć od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki.

Podobnie podatnicy, którzy osiągają kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które wykorzystywane są do przeciwdziałania COVID-19, mogą stosować, już w trakcie roku podatkowego, do opodatkowania tych dochodów stawkę podatku w wysokości 5% przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Skorzystanie z tego rozwiązania jest możliwe również w sytuacji, gdy podatnik w trakcie roku nie posiadał jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ani ekspektatywy jego uzyskania, pod warunkiem zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, za który przy obliczaniu zaliczki na podatek podatnik zastosował 5 proc. stawkę podatku.



insta

Linked in