Nowe zasady delegowania pracowników

29 lipca 2018 roku weszła w życie nowelizacja dyrektywy unijnej o delegowaniu pracowników. Zobowiązała ona państwa członkowskie UE do dostosowania w ciągu 2 lat swoich wewnętrznych przepisów do nowych zasad. Polskie przepisy zostały wprowadzone w życie ustawą z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw. W dniu 20 sierpnia 2020 r. ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Najważniejsze zmiany jakie wprowadza ustawa:

  1. Zmiana zasad wynagradzania pracowników oddelegowanych – pracownik delegowany na terytorium państwa członkowskiego UE otrzyma od swojego zagranicznego pracodawcy wynagrodzenie wyliczone w sposób wynikający z prawa, układów zbiorowych pracy i zwyczaju – obowiązujących w miejscu wykonywania pracy. Oznacza to, że pracownik delegowany otrzyma wynagrodzenie na takich samych zasadach jak obywatel kraju, który będzie pracował jednocześnie na takim samym stanowisku.
  2. Okres delegowania – na skutek wprowadzanych zmian okres oddelegowania pracownika przez tego samego pracodawcę do wykonywania tego samego zadania został skrócony do 12 miesięcy. Po tym okresie oddelegowanie nadal będzie możliwe jednak konieczne będzie zastosowanie, co do zasady, wszelkich warunków zatrudnienia przewidzianych w przepisach państwa przyjmującego, które docelowo zrównają pracowników oddelegowanych ze statusem pracowników krajowych. Maksymalny okres delegowania może ulec, na podstawie umotywowanego powiadomienia przedsiębiorstwa delegującego, wydłużeniu do 18 miesięcy.
  3. Zwiększenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy – organ ten będzie odpowiedzialny za współpracę z właściwymi organami z innych krajów członkowskich w zakresie m.in. udzielania informacji o warunkach zatrudnienia pracowników delegowanych do Polski, informowania o nieprawidłowościach i wykroczeniach związanych z delegowaniem, występowaniem z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli, a także przeprowadzania tych kontroli na wniosek organów innych państw.

Pełna treść ustawy jest dostępna na stronie:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200001423



insta

Linked in